iDNES.cz: V Kladně se rozjíždí nová služba. Má pomoci v péči o nemohoucí.

Na zpravodajském serveri iDNES.cz vyšel článek o našem hospicu:

V Kladně se rozjíždí nová služba. Má pomoci v péči o nemohoucí

Stovky lidí ve Středočeském kraji hledají pomoc v péči o nemohoucí příbuzné. V kraji je přitom jen jediný hospic se třiceti lůžky, který ale už neposkytuje domácí péči. Novou nadějí pro rodiny může být soukromý hospic z Kladna, hejtmanství pak slibuje také vybudování krajského zařízení.

„Manžel má rakovinu, musela jsem opustit zaměstnání a sociální příspěvky nejsou vysoké. Nezbývaly nám peníze na to, abychom syna drželi na vysoké škole v Praze, musel si najít práci,“ popisuje dvaapadesátiletá paní Marie z Kladna.

O svého nemocného manžela se stará bez pomoci a přiznává, že je to psychicky i fyzicky nesmírně náročné.

Takových lidí jsou v kraji stovky. Často se nemají o péči s kým poradit a jsou ve špatné finanční situaci. Paní Marie je jednou z klientek nového polocharitativního Hospice svaté Hedviky, který bude poskytovat ucelenou péči o nevyléčitelně nemocné nebo umírající v domácím prostředí i poradenství, a to čtyřiadvacet hodin denně.

Zatím na Kladensku takové zařízení chybí. A nejen tam. Podle severu Hospice.cz, který provozuje Sdružení pro podporu domácí péče a hospicového hnutí, je v celých středních Čechách jen jediný hospic, a to v Čerčanech na Benešovsku. Vznikl před pěti a půl lety a nabízí třicet lůžek. Od poloviny minulého roku přestal poskytovat domácí péči.

Zájem o ni je přitom značný, potvrzuje zakladatelka kladenského hospice Lucia Velesová. „Obracejí se na nás i rodiny z Berounska, Mělnicka, Prahy-západ a východ či Rakovnicka,“ říká jednatřicetiletá Velesová.

Zdroj a pokračování článku: iDNES.cz

kontaktní formulář

Podpořte nás